Радість негідності

Одна з речей, які напружували мене, коли я був новонаверненим християнином, – те, що, судячи з текстів церковних молитов, гімнів, проповідей, від мене постійно очікувалося визнання моєї негідності. Я повинен був визнати, що негідний неба і землі, і цього тимчасового життя, а понад усе негідний милості Божої. Наскільки мені відомо, це напружує багатьох і зараз. Так чому так важливо постійно пам’ятати про цю свою негідність?

Перша причина, за якою ми повинні визнавати себе негідним, дуже проста – бо це правда. Такий реальний стан справ. Людські вчинки і те, у що ми себе перетворюємо за допомогою цих вчинків, підлягають справедливій оцінці. І по справедливості ми негідні – ми не такі, якими маємо бути, і чинимо не так, як повинні чинити. Ми згрішили ділом, словом, помислами і, понад усе, невиконанням обов’язку. Така істина, і ми повинні її визнати. Стосунки з Богом не можна зводити на обмані. Якщо я зрадив друга або підвів працедавця, або обкрав гостинних хазяїв – я більше не можу претендувати на їх розташування, неначе нічого не сталося. Якщо я хочу відновити стосунки, я маю почати це з визнання фактів. Я маю визнати, що потребую милості, і що мені її не зобов’язані робити. Я негідний.

Милість Божа нескінченна: «Його ж добрість безмірна і людинолюбство невимовне». Але прийняти її можна тільки як милість – як щось, чого ми повністю негідні.

Бог не зобов’язаний терпіти наші щоденні акти невдячності і спротиву; Христос не був зобов’язаний помирати за наші гріхи, Він нам нічого не винен.

Поки ми вдаємо, що чогось заслужили, заробили, що ми маємо право вимагати свого, – ми зводимо перешкоду між нами і милістю Божою. Не випадково в Євангелії наводяться приклади явних грішників – митаря, блудниці, розбійника на хресті, – які набули спасіння, тоді як люди пристойні, моральні, релігійні, відкинули його. У блудниці, митаря або розбійника не було можливості вимагати від Бога «свого». ( У тій культурі, принаймні; нинішні блудниці і розбійники запросто можуть переплюнути у фарисействі будь-якого фарисея). Вони розуміли, що їм нема на що розраховувати, – хіба що на те, що їх, всупереч всякій очевидності, помилують.

Але є і друга причина: визнання своєї негідності веде до радості. Більше того, це неодмінна умова будь-якої міцної радості.

Чи бачили Ви людину, якій усі повинні? Напевно бачили; я сам час від часу бачу такого в дзеркалі.

Вигляд її похмурий і сумний, губи щільно стиснуті, погляд повний прикрості. Ця людина завжди глибоко скривджена і уражена і завжди терпить гірку несправедливість: усі їй винні, і ніхто цього не визнає! Вона гідна набагато кращого – і ніколи цього не отримує. Вона вимагає від навколишнього світу свого – а світ не звертає на це жодної уваги.

Це жаль усіх прикрощів, оскільки його не лікує час і ніщо не може утішити. Ніщо не може обрадувати таку людину: адже якщо Вам повинні мільйон, а дали, скажімо, десять тисяч, це просто знущання, яке тільки підкреслює, як погано з Вами поводяться. Це прірва, яку не можна наповнити; діра, через яку просвічує уся безрадісність пекла.

Жоден рівень достатку, більше того, навіть щира любов і дружба інших людей не допоможуть при цій хворобі – доки людина не погодиться змінити своє ставлення до життя і визнати: я негідна.

Для негідної людини кожен день – диво, кожен кусень хліба – дар Божої любові і людської доброти, кожна посмішка ближнього – царський подарунок. Коли ми розуміємо, що негідні сонячного світла, вітру на нашому обличчі, шелесту листя, усе стає дивом, явленням любові небесного Отця, «бо Він сонцем Своїм осяває злих і добрих і посилає дощ на праведних і на неправедних» (Мф 5:45).

Я знаю, що я негідний – у тому сенсі, що я обізнаний про цей факт. Але якби я ще міг жити цією істиною, я був би набагато щасливішою людиною.

І люди навколо мене були б щасливішими. Упокорення веде до радості; гординя завжди обертається смутком. Але я сподіваюся: можливо, колись я набуду радості негідності.

Автор: Сергій Худієв