Пристріт і молитва

У чому ж головна відмінність між магією і вірою? Йдеться про протилежні підходи до духовної реальності. У людських відносинах нам теж доводиться вибирати між двома цими підходами – між маніпуляцією і довірою. Можна намагатися (іноді досить успішно) маніпулювати людьми, використовуючи «магічну» (її іноді так і називають) психологічну техніку, а можна – будувати з ними стосунки, засновані на взаємній повазі і довірі.

Звертаючись до тієї позамежної, вічної таємниці, яку шукає людина, маг намагається її змусити, вірний намагається з нею поговорити. Якщо ви спробуєте маніпулювати людьми, ви залишитеся наодинці. Якщо ви спробуєте маніпулювати надприродним, можливо, деякі духи погодяться виконувати вашу волю – певний час, але це обернеться ще жахливішою втратою.

Показовий приклад магічного ставлення до життя виявляє так званий приворот, який обіцяють практично в будь-якому оголошенні про окультні послуги. Маги претендують на те, що можуть змусити іншу людину полюбити вас або розлюбити вашого щасливого суперника (чи суперницю). Але чи можна стосунки, які (як передбачається) є результатом маніпуляції над людською волею, назвати любов’ю? Чи можлива любов, яка не визнає за іншим свободи? І чи буде така любов – до якої людину можна змусити (як вірять покупці окультних послуг) – дійсно відповідати потребі людини любити і бути улюбленим? Є величезна різниця між бажанням «дістати» цю людину і бажанням встановити з цією людиною близькі, довірчі особисті стосунки. З приворотом – а рівно будь-яким примусом – такі стосунки несумісні. Так і спроби маніпулювати надприродним несумісні з вірою і любов’ю. Магічними заклинаннями і ритуалами людина зовсім не наближає себе до тієї таємниці, за якою сумує її серце, – вона відрізує себе від неї. Вона намагається давити і маніпулювати там, де можна тільки любити і довіряти.

Маг (чаклун, відьма) претендує на те, що може маніпулювати надприродними силами або істотами, підпорядковувати їх собі, використовувати їх у своїх інтересах або в інтересах клієнта. Він запевняє, що може – за ваші гроші – забезпечити вам потрібний результат.

Вірний розуміє, що Богом маніпулювати не можна, і використовувати Його у власних інтересах – теж. Його можна просити, але відповідь не в руках того, хто просить, а Бога. Його не можна змусити, не можна підкупити, можна тільки попросити.

Тому маг, який припускає, що результат у його руках і може цим результатом торгувати, з погляду вірного просто дурень. Результат знаходиться в руках Бога, неможливо торгувати тим, що не перебуває у твоїй владі. Церква не може торгувати раєм або Божим заступництвом у земному житті, а священик не може обіцяти «гарантований результат» молебна – це не в руках священика, не в руках Церкви, це в руках Бога. Людина може виразити свою віру в Бога, благоговіння перед Ним, покірливу надію на Його захист і заступництво, зробивши пожертвування на храм – у тому числі у формі придбання свічки або внесення якоїсь суми грошей за молебень, – але це не гарантує результату. У Бога немає кнопки, на яку священик може натиснути, щоб отримати потрібний результат. Священик – як і мирянин – може тільки просити Його.

Бог говорить, що навіть найбагатші пожертвування і пишні ритуали Він може відкинути, якщо людина не хоче жити в справжній вірі і послуху заповідям. Бога не підкупиш.

«Для чого Мені безліч жертв ваших? – говорить Господь. Я пересичений всепаленнями баранів і жиром відгодованої худоби, і крови тельців і агнців і козлів не хочу. Коли ви приходите стати перед лице Моє, хто вимагає від вас, щоб ви топтали двори Мої? Не носіть більше дарів марних: куріння огидне для Мене; новомісяч і субот, святкових зібрань не можу терпіти: беззаконня – і святкування! Новомісяччя ваші і свята ваші ненавидить душа Моя: вони тягар для Мене; Мені тяжко нести їх. І коли ви простягаєте руки ваші, Я закриваю від вас очі Мої; і коли ви примножуєте моління ваші, Я не чую: ваші руки повні крови. Обмийтеся, очистіться; віддаліть злі діяння ваші від очей Моїх; перестаньте чинити зло; навчіться чинити добро, шукайте правди, рятуйте пригнобленого, захищайте сироту, заступайтеся за вдову. Тоді прийдіть – і розсудимо, – говорить Господь. Якщо будуть гріхи ваші, як багряне, – як сніг убілю; якщо будуть червоні, як пурпур, – як вовну убілю» (Іс. 1:11-18).

Хліб замість каміння

Інтерес до окультизму пов’язаний з двома важливими рисами нашої людської природи: по-перше, ми істоти, наділені глибокою тягою до духовного світу; по-друге, ми істоти глибоко уразливі, фізично і емоційно. Як каже Калігула в п’єсі Альбера Камю, «люди помирають, і вони нещасні». І Слово Боже відкриває нам – чому. Справа йде, з одного боку, гірше, з другого – набагато, набагато краще, ніж ми думали.

У всіх людських нещасть, усього болю і горя, усього зла світу, від шлюбів, що розпадаються, до світових воєн, є один корінь – гріх. Люди перебувають у стані наполегливого і запеклого заколоту проти свого Творця. Як каже Бог через пророка Єремію, «Мене, джерело води живої, залишили, і висікли собі водойми розбиті, які не можуть тримати води» (Єр. 2:13). Наша біда набагато глибша, ніж хвороба, або бідність, або образи, або навіть самотність, – наша біда в тому, що ми відвернулися від Єдиного джерела миру, любові і радощі, і ця біда може стати вічною, якщо ми не повернемося до Бога.

Євангеліє каже нам про те, що ми можемо повернутися до Джерела Води Живої. Велика Тайна, за якою тужить наше серце, має особову природу. До неї можна звернутися на «Ти». Її можна полюбити; їй можна довіритися; їй можна коритися, як Отцеві, довіряти, як Другу, служити, як Государеві. Євангеліє каже, що вища, максимальна реальність, Джерело і Подавець всякого існування, сповнена любові; більше того, вона і є любов. А ще Євангеліє каже (і це дуже важливо), що ця реальність – яку ми і називаємо «Бог», часто не замислюючись про те, що означає це слово, – увійшла до нашого світу в особі Людини, в усьому подібної до нас, окрім гріха, – Господа нашого Ісуса Христа.

Ми можемо повернутися – нас кличуть, двері відчинені, нас чекає прощення і нове життя. «Того, хто приходить до Мене, Я не вижену геть», – каже Христос; той, хто довіриться Йому і піде за Ним, набуде вічного життя, тієї вічної радості, відблиски якої ми бачимо іноді, у найсвітліші моменти нашого життя.

Шлях може бути нелегким; ми можемо зіткнутися з болем – як і інші люди. Але ми більше не блукаємо безцільно і не мучимося даремно; ми йдемо додому, туди, де Бог обітре всяку сльозу, а всяка скорбота обернеться вічною розрадою. За усією страхітливою незрозумілістю життя стоїть Його промисел; і якщо ми звертаємося до Нього в покаянні і вірі, цей промисел буде для нас рятівним, що веде за межі земного життя до життя вічного і блаженного. Ми належимо Богові. Там, де ми безсилі, Він всемогутній. Там, де ми мучимося невизначеністю, Він провидить усе наше життя – і усю вічність – повністю, з кінця в кінець. Там, де ми блукаємо і спотикаємося, Він неухильно веде нас до вічної радості.

Багато що в нашому житті відбуватиметься не так, як ми хочемо, і нам слід прийняти це з терпінням і довірою; проте багато що перебуває в наших руках і є сферою нашої відповідальності. Ми покликані прийняти те, що ми не можемо змінити, змінити те, що можемо, і навчитися відрізняти одне від другого.

Питання, яке розділяє християн і різноманітних «магів», – це питання про те, у чиїх руках перебуває наша доля.

Окультист виходить з того, що його життя – як і життя інших людей – контролюється якимись іншими силами, теж надприродними і надлюдськими, але не Богом. Християнин вірить у Божий Промисел і людську відповідальність.

З цієї відмінності у світогляді витікають два абсолютно різних типи поведінки. Окультист намагається якось управляти цими силами, креслити пентаграми, читати заклинання – християнин волає до Бога: «Але я на Тебе, Господи, уповаю і кажу: “Ти – Бог мій”» (Пс. 30:15).

Окультизм – це відмова від сподівання на Бога. Можливо, він сумісний з теоретичною згодою, що Бог є, але ніяк не з живим молитовним спілкуванням з Ним. Але православна віра не є згодою з існуванням Бога, це живе, визначене ставлення до Бога. І найкраще це ставлення виражають слова літургійної молитви – «Самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо».

 Автор: Сергій Худієв