Про добрі плоди любові і розуму

Десять прокажених, Джеймс Тіссо

Прийшла і пішла проказа. Пішла чума, прийшла “іспанка”. Перемогли “іспанку”, прийшов поліомієліт. Пішов поліомієліт, прийшов СНІД. Можна порадіти цим перемогам і посміятися над неосвіченістю предків. Вони в усьому бачили персоніфіковані стихії, і бачили в невідомих силах природи якихось осіб. Коли ворожі, коли дружні, але завжди небезпечні у своїй непередбачуваності.

Є сучасна думка психіатрів-безбожників у тому, що Бог і диявол – це просто персоніфікація наших страхів і комплексів.

Але ось, що дивно. Завжди існують хвороби, які людина не лише не може перемогти, але навіть не знає звідки вони. Здавалося б, усе: перемогли, заморили Пеніциліном, хініном, карболкою, щепленнями всі відомі морові хвороби. Як раптом – СНІД. Взявся нізвідки як торнадо і став збирати жниву невидимою рукою. Адже це не медики знайшли те, що було раніше прихованим у глибинах нашої природи, і випустили джина з пляшки. Ні. Сама собою виникла нова вражаюча хвороба.

І це стає тенденцією – наявність нелогічної і страшної хвороби, над якою не владна людина. Немов хтось дає знак людині, що є щось більше, ніж вона, непізнане, потужне, що перевищує її багаторазово. Якщо продовжити логіку, то з перемогою раку і СНІДУ прийде щось нове, таке ж жахливе, сліпе і безглузде, з чим людина знову боротиметься до наступної невідомої хвороби.

Історія епідемій і таких морових хвороб була дивна і нашим предкам. Честертон у своїй книзі “Вічна людина” прекрасно показав, що людство ніколи не було безглуздим. Несподіваність смертельних стихій не завжди була плодом антисанітарії і неуцтва. Древні люди незбагненним чином уловили це посилання неба. Змогли прочитати лист, написаний їм згори.

У древній Іудеї проказа вважалася карою Божою. Звичайно, і зараз не всі хворі на ганебні хвороби заразилися ними під час розгнузданого відпочинку на Півдні. Не всі хворі на СНІД – наркомани і збоченці. Не всі, але невинних так мало, що вони не скасовують правила – ці хвороби є плід гріха.

Так і в древні часи ніхто точно не стверджував, що ця людина захворіла в результаті небесної кари, але передбачалося, що в цілому проказа – бич Божий. Людина була безсила перед нею. Проте, люди знали, якщо Бог всемогутній, то Він може зняти проказу з будь-кого.

Древні іудеї гнали прокажених геть не лише із страху перед заразою, але і від відрази від злочинців Божих. Їм були ненависні ті, кого ненавидів Бог.

Контроль за прокаженими був покладений на священиків. Іудейський священик не був лікарем. У його обов’язки входив огляд хворого. Якщо священик припускав у хворого проказу, він наказував семиденний карантин, після якого хворий підлягав повторному обстеженню. Якщо подальших погіршень не виявлялося, хворого ізолювали ще на тиждень, після чого його можна було визнати, що він зцілився. Слід зазначити, що священик не мав у розпорядженні засобів для лікування якогось захворювання, він лише після зцілення хворого звершував наказані очисні обряди, а сам хворий і його родичі повинні були возносити молитви. Адже були випадки зцілення від Бога. Наприклад, праведний Іов.

Прокажені збивалися в групи і живилися подаянням жалісливих душ. Крім того, у них було щось на кшталт лікарень або притулків, в яких їм доводилося страждати і чекати. Усе життя прокажені чекали на милість Божу. Щохвилини, щодня їх душа стукалася на небо про помилування.

І ось: “Йдучи до Єрусалима, Він проходив між Самарією та Галилеєю. І коли входив Він в одне село, зустріли Його десять чоловік прокажених, які зупинилися віддалік. І вони гучним голосом говорили: Ісусе, Наставнику, помилуй нас. Побачивши їх, Він сказав їм: підіть покажіться священикам. І коли вони йшли, очистилися” (Лк. 17:11-14).

Не розуміючи проблематику древньої іудейської свідомості, ми не чуємо в словах прокажених жодної каверзи, а вона є. Жодний учитель не міг зняти Божої кари. Це було схоже на блюзнірство, баламучення чи нісенітницю – при виді підлесливого натовпу, що йде за якимсь бродячим проповідником.

Що означає: “Помилуй?” Ритуал ставлення до таких хворих ретельно розроблений. Усе розписано по нотах – що робити до хвороби, що потім. Контроль над їх поведінкою був покладений на священиків. Звідки це: “Наставнику, помилуй нас“? Ну, був би він пророком, тоді б він, відповідно до статусу, міг би творити дива, але учитель – ніяк.

Значить, у групі хворих знайшовся хтось, хто сприймав дійсність не лише розумом, але вмів бачити серцем або, як скажуть сьогодні, володів рідкісним даром інтуїції – надраціональної здатності сприйняття. Немає сумніву, що ми не знаємо і тисячної долі можливостей бортового комп’ютера, що знаходиться в нашій черепній коробці.

Христос, як би підіграючи хворим, просить їх йти до священиків, немов вони вже зцілилися. А вони у відповідь на це несподіване продовження дійства вдають, що пішли. Хіба мало які люди навколо цього Дивака, Який повеліває з владою в голосі. Вони бачили в житті всяке і не стали загострювати відносини. Просто пішли через упокорювання, що пристойне хворим. – О, велика сила упокорювання! Нею вони змогли прийняти дар здоров’я.

Так Ісус на шляху в Єрусалим зробив ще одну публічну заявку на місце Месії – зцілив десять прокажених. На очах народу Бог відгукнувся на слова Учителя легко і просто, здійснивши небачене в Ізраїлі диво.

У Євангелії це зцілення лежить між Христовими словами про гріх і спокусу, які можуть бути від нас слабким братам, і словами про Царство Небесне. Отже, ми бачимо вертикаль Христової думки. Спокуса, гріх, результат гріха на прокажених, зняття кари – зцілення і слова про Царство Небесне. “Отче наш” навпаки. Усе логічно, наочно, просто і навіть актуально у світлі епідемії СНІДУ.

Знаючи юдейський закон, Христос посилає зцілених прокажених до священиків, щоб здійснилася друга частина обряду, пов’язана з оглядом і прийняттям в повноправне громадянство: “…приведуть його до священика; священик вийде геть зі стану, і якщо священик побачить, що прокажений зцілився від хвороби прокаження, то священик накаже взяти для того, хто очищається, двох птахів живих чистих, кедрового дерева, червлену нитку та ісопу” (Лев. 14:2-4).

Усе просто і все незвичайно. Для зцілених ця подія мала стати приводом для роздумів про причини зміни ставлення до них Бога. У цьому зціленні було якесь посилання від Творця, яке треба було обов’язково прочитати. Коли ми хворіємо і видужуємо, про це також непогано подумати. У голову одного із зцілених прийшла проста думка і питання:

– Хто цей учитель, який розпоряджається судами Божими і Його амністією, як найдовіреніша особа?

Цією думаючою людиною виявився іноплемінник. Відмінною рисою самарян було те, що з одного боку вони знали про єдиного Бога, з другого – не дружили з юдейським ритуалом. Очевидно, що іноплемінник не був вимуштруваний правилами до відключення голови. Його розум і серце виявилися дещо вільнішими за серце товаришів по нещастю.

Людина найкраще сприймає благодать серцем. І якщо ми хочемо, щоб людина, яка перебуває поряд з нами, навернулася до Бога, то в першу чергу потрібно зм’якшити їй серце, яким вона легше сприйме голос Творця. Але дуже важливо, щоб це серце було вільним. Богові дорога наша свобода серця, і Він увесь час прагне пом’якшити його.

Важко сказати, що сталося з серцями інших дев’ятьох зцілених. Можливо, вони стали жорстокими під час хвороби. Можливо, їхні душі усохнули від страждань, і серце закам’яніло від горя. Але, так або інакше, їхні серця нічого їм не сказали. Так або інакше, вони не вміли чи не захотіли подумати. Можливо, за роки хвороби вони взагалі деградували розумом і серцем, втративши і віру, і надію, і любов.

Адже якщо в їхніх серцях залишалася хоч би крапля живого почуття, а в голові залишки здорового глузду, то вони могли б зрозуміти, що людина, яка відіслала їх хворими до священиків, не була жартівником. Вони могли б дати собі звіт у тому, що за Його словом вони сталі здоровими. Отже, вони якось зобов’язані Йому цим неймовірним дивом, якого вони чекали все життя. Зобов’язані хоч би подякувати за дар ціною в життя. Але вони були зациклені лише на собі.

Ми бачимо, що складовими прозріння десятого прокаженого стала робота серця і розуму.

Нормальні люди дякують лікарю за здоров’я. Ввічливі люди дякують тому, хто подав їм загублену річ. А тут не подякували за фантастичний дар ціною в життя.

Чому? Бо в них були вимкнені і розум і серце.

Зцілення 10 прокажених, Браян Кершисник

Замість того, щоб працювати душею, вони життя духу довірили виключно Закону. А закон не передбачав таку ситуацію, коли Бог міг бути поруч. Їм здавалося, що Він перебуває тільки в синагогах і в Храмі, а про Його наближення можуть свідчити тільки професіонали – священики. Вони не вважали за можливе спілкуватися безпосередньо з Богом, а тільки через посередників. Звичайно, професіонали потрібні в будь-якій справі, але відсутність досвіду особистого спілкування з Богом – дефект або навіть небезпечна хвороба душі. Не може син спілкуватися з батьком тільки в телеефірі. Хоч би зрідка повинні траплятися особисті зустрічі. Не можна свої особисті стосунки з Господом вичерпати одним ритуалом.

І ось тепер про нас, адже Євангеліє написане для нас. У нас розвинувся вплив “знавців” Божої волі. Розвелися тут і там численні старці і стариці, які вороже налаштовані стосовно церкви, єпископів і священства.

Відмінна риса їхньої пастви – виключеність голови і серця. У цих мікрогромадах діє “закон” Законів: “Послух – вище за піст і молитву”. Це щось нове стосовно того, що казав Христос. По-перше, Він завжди ставив найвище особисті стосунки між Собою і людиною. По-друге, Він наполягав на любові до ближнього як доказу любові до Бога. Він також дав засіб перебувати в цій любові – піст, як очищення душі. До цього додав молитву, як діалог з Богом, що дозволяє слову Божому вселитися в очищену душу. Тут ми бачимо повне коло обернення любові – запоруку здорового стану душі. Але “знавці” учать не взаємній любові, а дисципліні. Голови таких сект учать християн і самого Христа відсебеньккам і табірним порядкам.

Та і паства підбирається їм до пари. Вони гидуватимуть дарами Божими – розумом і любов’ю, вважаючи за краще бути паразитами такого керівництва. Якщо голова не для шапки, а для розуму, а старець – не професор, то навіщо його запитувати, на який факультет поступати дочці, як вести справи і відмовлятися від операції чи ні? Невже Бог адвокат, ректор або начальник ЖЕКу, якому нічого більше робити, як виконувати заявки трудящих замість інженерів ЖЕКу?

Дивним чином інфекція душі невдячних, не думаючих і не люблячих прокажених долетіла крізь віки до нас і пустила коріння в цих маргінальних громадах. У них спочатку втрачають волю, яку не сміє торкатися сам Бог. Потім втрачають розум, свої почуття і, нарешті, людський вигляд. Цих людей легко упізнати за агресивною нетерпимістю і озлобленістю на весь білий світ, а також за небажання думати. І любов у них специфічна. Ви їх не зустрінете ні в дитячій лікарні, ні у в’язниці, ні на війні. Вони в паломницьких поїздках до “благодатних” джерел, галявин, могил і по сокровенних келіях. Це люди ритуалу.

З десяти зцілених повернувся лише один самарянин. Повернувся , бо його чутливе серце вимагало повернути борг любові. У нього не було грошей, які ми жертвуємо благодійникам. У нього не було ні цукерок, ні квітів, які ми жертвуємо лікарям. Він приніс жертву подяки.

Один же з них, побачивши, що зцілився, повернувся, гучним голосом прославляючи Бога, і припав лицем до ніг Його, віддаючи Йому хвалу; і це був самарянин. Тоді Ісус сказав: чи не десять очистилися? Де ж дев’ять?” (Лк. 17:15-17).

Це що, єдине, що треба від нас Богові?

Невідомо, що було далі з цим самарянином. Цілком схоже на початок великої любові між ним і Богом. Адже Господь чекав його.

З цієї жертви подяки взагалі починаються наші особисті стосунки з Богом. Ми повинні запитати себе, а коли в моєму житті була подібна подяка і звернення до Христа? Хворий вклонився, і далі ми читаємо слова Євангелія: “А як фарисеї запитали Його: коли прийде Царство Боже? – відповів їм: не прийде Царство Боже помітно, і не скажуть: ось, воно тут, або: он там. Бо Царство Боже всередині вас є” (Лк. 17:20,21).

Важливо, що ці слова нагадують нам про те, що Бог не лише в храмі, не лише в приписах закону. Його Царство також усередині кожного серця. Бачення Бога поряд з собою і Його Царства всередині себе – це і є предмет віри.

Ми повинні себе запитати: чим зайнята щодня наша голова і чим наповнилося серце за день? Чи шукаємо Бога ми, або як ті дев’ять чоловік довірили своє спасіння ритуалу? Обставилися свічками і думаємо, що з Богом. Шукати Бога потрібно завжди і скрізь розумом і серцем. Серцем Він шукається в благодаті. Розумом Він шукається в правді, тому що правда – це благодать, яку видно. Ці труди дають плід віри. Неробство розуму і скам’янілість серця ведуть до втрати віри. До цього не могли здогадатися дев’ять прокажених. До цього нам пропонує здогадатися Євангеліє і Бог, Який не бажає болісного роздвоєння і, отже, загибелі нашої душі в мороці, позбавленому розуму, любові.

Хотілося б і мені почути ці слова, звернені до самарянина: “І сказав йому: встань, іди; віра твоя спасла тебе” (Лк. 17:19).

Чи бачу я серцем Бога поряд із собою? Бачу, але погано.

Господи, вірую! Допоможи моєму невірству.

Автор: священик Костянтин Камишанов

Усе по темі: 29 неділя після П’ятидесятниці