Діяльність ангелів стосовно людей

Христос у Гефсиманському саду (фрагмент), Карл Генріх Блох

Про вплив ангельську світу на людей і служіння ангелів Господу Ісусу Христу, розповідає єпископ Олександр (Мілеант) . . . .

На противагу злим духам, добрі ангели жаліють людей і постійно допомагають їм, про що пише св. ап. Павло: «Чи не всі вони духи служіння, що їх посилають служити тим, які мають успадкувати спасіння?» (Євр. 1:14).

Оповіданнями про допомогу ангелів насичене Священне Писання. Наведемо тут тільки декілька прикладів. Авраам, посилаючи слугу свого до Нахору, обнадіював його переконанням, що Господь пошле з ним ангела Свого і облаштує шлях його (Бут. 24:7). Двоє ангелів врятували Лота і його сім’ю з міста Содому, приреченого на знищення (Бут. 19:1). Патріарх Яків, повертаючись до свого брата Ісава, був підбадьорений видінням «ополчення» ангелів Божих. (Бут. 32:1-2). Незадовго до своєї кончини, благословляючи своїх онуків, Яків сказав Йосифу: «Ангел, що визволяє мене від усякого зла, нехай благословить отроків цих» (Бут. 48:16). Ангел брав участь у спасінні євреїв з єгипетського рабства (Вих. 14:19, 23:20); ангел допоміг Ісусові Навину при завоюванні землі Обітованої (Нав. 5:13-14); потім допомагав суддям ізраїлевим у боротьбі з ворогами (Суд. 2:1, 6:12, 13:3); ангел врятував жителів Єрусалиму від вірної загибелі тим, що побив 185-тисячне ассірійське військо, що оточило місто (Іс. 37:36); ангел врятував від вогню трьох отроків, кинутих у розжарену піч, а пізніше врятував пророка Даниїла, кинутого на поживу голодним левам (Дан. 3:23-26, 6:22).

Новозавітне одкровення часто оповідає про з’явлення ангелів. Так, ангел сповістив Захарії зачаття Предтечі; ангел сповістив Пресвятій Діві Марії народження Спасителя і з’явився уві сні Йосифові; численне воїнство ангелів оспівало славу Різдва Христового; ангел благовістив пастухам народження Спасителя і утримав волхвів від повернення до Ірода. Особливо з пришестям Сина Божого на землю почастішали з’явлення ангелів, про що Господь передбачив апостолам, кажучи, що віднині буде небо відкритим, і вони побачать «ангелів Божих, які піднімаються і спускаються над Сином Людським» (Ін. 1:51). Дійсно, ангели служили Ісусу Христу після спокушання Його в пустелі; ангел з’явився для зміцнення Його в саду Гефсиманському; ангели сповістили мироносицям про воскресіння Його, а апостолам – при Його вознесінні на небо – про друге Його пришестя. Ангел звільнив апостолів з темниці, а також ап. Петра, засудженого до страти (Діян. 5:19, 12:7-15); ангел з’явився Корнилію і виклав йому вказівку призвати до себе для настанови в слові Божому ап. Петра (Діян. 10:3-7).

Господь Ісус Христос кілька разів говорив про ангелів. За Його словами ангели віднесли душу померлого Лазаря на лоно Авраамове (Лк. 16:22); ангели радіють навіть про одного грішника, що кається (Лк. 15:10). Вони прийдуть з Ним перед кінцем світу і відокремлять злих із середовища праведних (Мт. 13:39-41, 16:27). З настанов Спасителя і багатьох біблійних і життєвих прикладів ми бачимо, що ангели завжди діють, як істоти добрі, які піклуються про спасіння і благо людей.

У той же час ангели абсолютно віддані Богові. Коли люди переступають заповіді Божі, ангели утримують і навіть карають їх. Так, наприклад, після вигнання з раю людей, які впали в гріх, херувим був поставлений з полум’яним мечем охороняти вхід у рай (Бут. 3-й роз.). Ангел з мечем з’явився перед пророком Валаамом, щоб перешкодити йому в злому намірі (Числа 22:23). Ангел уразив Ірода за гордість (Діян. 12:23). Згідно з книгою Одкровення, деякі ангели навіть карають грішників (Одкр. 8-19 розділи). Проте, важливо зрозуміти, що мета покарання людей – добра: спонукати людей покаятися і навернутися до Бога (Одкр. 16:11).

Взагалі ангели, за волею Божою, беруть участь у житті цілих націй діяльніше, ніж багато хто з нас підозрює. За видінням пророка Даниїла, є ангели, яким ввіряється Богом спостереження за долею існуючих на землі народів і царств (Дан. 10, 11 і 12 роз.). Із цього приводу святі висловлювали такі думки: «Одні з них (ангелів) чекають великого Бога, другі своїм сприянням підтримують цілий світ» (св. Григорій Богослов).

У Церкві з найдревніших часів існував молитовний звичай звертатися до ангелів. Ще в старозавітний час у євреїв на кришці Ковчегу Завіту, а потім і у Святе Святих, знаходилися золоті зображення херувимів (Вих. 25:18-22, 3Цар. 6:23). Перед ними євреї молилися. Між зображеннями херувимів на кришці ковчегу, Бог відкривав Свою волю пророку Мойсеєві. Ангели є носіями святості Божої, чому і було наказано Ісусові Навину, який побачив ангела: «Зніми взуття твоє з ніг твоїх, тому що місце, на якому ти стоїш, святе» (Нав. 5:15).

Автор: єпископ Олександр (Мілеант)