Реакція на диво

Воскресіння Лазаря (фрагмент), Карл Генріх Блох

Роздуми редакції сайту, що присвячені події Лазаревого воскресіння та реакції людей на це диво . . .

У Христовій притчі про багача і Лазаря дуже показовий кінець притчі, слова, які звернув патріарх Авраам на адресу безіменного багача: «Якщо Мойсея і пророків не слухають, то хоч би хто і з мертвих воскрес, не повірять» (Лк. 16:31). Показовими ці слова стають у світлі воскресіння Господом Ісусом Христом чотириденного Лазаря. І здається, що збіг імен дійових осіб цих двох біблійних епізодів не є раптовим. Зважаючи на це, спробуємо в цьому розібратися.

А для початку з’ясуємо: для чого взагалі Христос воскресив Лазаря? Насправді, усе просто: Христос любив його. Про це, між іншим, прямо свідчить Біблія: «Ісус же любив Марфу і сестру її та Лазаря» (Ін. 11:5). Але це ще не все, адже, як свідчить та сама Біблія: «Бог є любов» (1Ін. 4:8) і через те, Він любить усіх людей. Любить до такої міри, що поклав заради людей життя Своє: «Бо так полюбив Бог світ, що віддав і Сина Свого Єдинородного, щоб усякий, хто вірує в Нього, не загинув, а мав життя вічне» (Ін. 3:16).

Загалом, це найочевидніші біблійні речі, проте складається часом таке враження, що більшості людей ці істини невідомі. Чи вони просто цим істинам не вірять, що в принципі те саме, що не знати про них. Про це вірним треба пам’ятати, щоб у черговий раз не дивуватися з наївності питань, які час від часу ставлять їм зовнішні до Церкви люди. Добре, що взагалі ставлять, втім, більшість з цих людей так і залишається на рівні питань, не дійшовши до рівня прийняття рішень.

І саме для таких людей, які «застрягли» на питальному рівні, чи, як можна висловитися, рівні споглядання, Господь Ісус Христос здійснив одне зі Своїх найбільш відомих чудес: воскресив мерця, який вже почав розкладатися в спекотному палестинському кліматі. Тут вже в нікого не мало виникнути сумнівів стосовно «істинності» дива, адже мрець буквально смердів, проте Христові слова повернули його з потойбічного світу до земного життя.

І який результат? З одного боку це воскресіння розвіяло сумніви багатьох людей і вони переконалися в месіанській гідності Ісуса з Назарету: «Тоді багато з юдеїв, які прийшли до Марії і бачили, що сотворив Ісус, увірували в Нього» (Ін. 11:45). Ну, а з другого боку… його передбачив Господь у Своїй притчі: «Якщо Мойсея і пророків не слухають, то хоч би хто і з мертвих воскрес, не повірять». Як з’ясувалося, багато людей не тільки не увірували, але вирішили вбити Спасителя і Лазаря. Не більше і не менше.

От як передає їх реакцію євангеліст Іоанн Богослов: «Тоді первосвященики й фарисеї зібрали раду і говорили: що нам робити? Цей Чоловік багато чудес творить. Якщо залишимо Його так, то всі увірують у Нього, і прийдуть римляни і заволодіють містом нашим і народом. Один же з них, на ім’я Каяфа, який був того року первосвящеником, сказав їм: ви нічого не знаєте, і не подумаєте, що краще нам, щоб один чоловік помер за людей, ніж щоб увесь народ загинув» (11:47-50).

З цього можна дійти вже до давно відомого висновку, що дива можуть лише утверджувати людину у вірі, а зовсім не породжувати її. Адже людина за великого бажання завжди зможе знайти «раціональне» пояснення цьому диву, або ж буде намагатися усіма силами позбутися наслідків цього дива, бо воно просто-на-просто не вписуватиметься в її сприйняття світу. Як це намагалося зробити юдейське духовенство. Чи знав про їх реакцію Ісус? – Звісно, що знав, але Він настільки любив цих людей, що попри це здійснив це диво і через те пішов на відкриту конфронтацію з ними, щоб дати ще один шанс, ще одну можливість, щоб вони увірували, що Він є довгоочікуваним Месією ізраїльського народу. І не Христова провина, що вони не увірували, а лише озлобилися, і не Христова провина, що і по нинішній день люди противляться Йому.

Редакція сайту

Об’єднані смертю