Апостол Филип

Апостол Филип (фрагмент), Антоніс ван Дейк

Про апостола Филипа розповідає біблеїст Андрій Десницький . . .

Євангеліє від Іоанна повідомляє, що Филип був родом «з Вифсаїди, з одного міста з Андрієм і Петром» (Ін. 1:44), і був покликаний незабаром після них, а потім привів до Ісуса Нафанаїла. Ще тричі Іоанн згадує про Филипа. На сторінках Євангелія від Іоанна Филип з’являється ще тричі. Саме його запитував Ісус, де дістати хліби для значної кількості народу. Разом з Андрієм він привів до Ісуса деяких еллінів, поклавши тим самим початок проповіді серед неєвреїв. Інші євангелісти нічого не говорять окремо про Филипа – мабуть, Іоанн знав про нього більше, можливо, через особисте знайомство.

Особливо цікавий третій із згаданих епізодів. На Тайній вечері Филип попросив Ісуса: «Господи, покажи нам Отця, і нам вистачить» (Ін. 14:8). Іншим апостолам хотілося встановлювати Царство Боже, сісти по обидві боки від Учителя-царя, карати зло і встановлювати торжество справедливості. Филипу потрібно було небагато: пережити певний унікальний містичний досвід, побачити Невидимого Бога. Але Ісус відповів: «Стільки часу Я з вами, і ти не знаєш Мене, Филипе? Хто бачив Мене, той і Отця бачив; як же ти говориш: покажи нам Отця?» (Ін. 14:9) Виявилось, йому вже було дано все, чого він хотів – а він цього якось і не помітив.

Передання розповідає, що Филип проповідував Євангеліє в Галилеї, а потім у Скіфії і Фрігії. У 80-х роках він був розіпнутий вниз головою в Єраполі Фригійському (нинішня Туреччина), поряд із знаменитими джерелами, відомими сьогодні як Памук-Кале.

Автор: Андрій Десницький