Як у нас з’являються пісні обличчя

Сиділи на нараді. Архімандрит Амвросій постукав олівцем по столу і рішуче зрізав:

– Федорівна, ви хіба не бачите, що з отцем Савою неможливо сьогодні щось вирішувати. Ви на його обличчя подивіться – світова скорбота!

Що не так з моїм обличчям? Треба їм моя фізіономія! Але щось вони там бачать, лякаються – це точно! От підійшла панянка. Сонечко гріє, шпаки співають, кішки посміхаються:

– Отче. Ой, я краще іншим разом підійду.

Щось злякало. І це щось було на обличчі.

Випадково зачепив на комп’ютері таємні кнопки. У весь екран – кисла фізіономія: якийсь похмурий мужик з «метафізичною тугою» в очах. Через секунду опам’ятався: це ж я! От як я дивлюся в цей світ, от чим відлякую панянок.

А все чому? Коли постиш, не дивися довго на те, що їси – небезпечно для життя. Якщо постиш, не бери очі у свідки. Картопля в каструльці виглядала мерзлою і нещасною. Вона померла задовго до того, як її зварили. Де пройшло її дитинство, чи буває на світі сонце, чи є чому посміхнутися в цьому світі – не знала і забула. Вона мерзнула навіть в окропі. У неї не було сил прийняти в себе сіль. Однією думкою дихала каструлька: скоріше б вже. Це не каструлька. Це братська могила обдурених надій і зів’ялих звершень.

«Чи вартує життя того, щоб бути прожитим». Не здивуюся, якщо цю думку Альбер Камю підчепив, споглядаючи пісну картоплю.

Так у нас з’являються пісні обличчя. Ще за часів Христових був помічений цей феномен, але його пов’язали з лицемірством: «Коли ж постите, не будьте сумні, як лицеміри, бо вони потьмарюють обличчя свої, щоб показати людям, що постять вони. Істинно кажу вам: вони вже мають нагороду свою. Ти ж, коли постиш, намасти голову твою і вмий обличчя твоє, щоб не показувати людям, що ти постиш, але Отцю твоєму, – Який у таїні; і Отець твій, Який бачить таємне, воздасть тобі явно» (Мф. 6:16-18).

Фарисеї, фреска

Пісні лицеміри, зізнаюся, попадалися мені вкрай рідко. Мабуть, я їх і зовсім ніколи не бачив. Але пісні обличчя спостерігаю всюди. Найчастіше в дзеркалі.

Коли Спаситель закликає нас постити з веселим обличчям, щоб свій справжній пісний вид зберегти таємно, для небесного Отця, Він зовсім не натякає на те, що Богові приємні кислі фізіономії, хоч і показані таємно, припасені особисто для Нього. Якщо ми так розуміємо євангельський текст, то повинні визнати, що Господь, викриваючи одне лицемірство, учить нас другому: здаватися людям веселими, тоді як ми насправді в «глибокому горі». Навіщо ж так погано думати про Бога. Веселе обличчя і є справжнє лице людини, яка правильно постить, її «лицьовий оригінал».

Не потрібно здаватися, потрібно бути.

Піст – це подвиг, а подвиг – це весело. Тому обличчя людини, яка дійсно постить, випромінює ту «тишу невимовну», якою світилися обличчя дивовижних старців.

Справжній і правильний піст – преображає обличчя. Обличчя християнина – це дзеркало його духовного стану. За своїм обличчям треба стежити. Обличчям можна утішити. Обличчям можна поранити.

– Чи не буде це лицемірством – стежити за своїм обличчям? Якщо на душі порожньо і похмуро, навіщо брехати? От я такий – який є, таким і приймайте. Прикидатися не буду, але і не пощаджу.

Неправильно це. Навіщо катувати близьких свої пісним видом? Навіщо себе катувати пісним обличчям? Адже до рішення своїх внутрішніх проблем можна пробитися не лише зсередини, але і через тіло, через підпорядкування тіла правильному порядку. Виправлення обличчя іноді допомагає виправити особу. Але навіть якщо ви не виправите особу, принаймні, нікого не покалічите своїм пісним виглядом.

Є обличчя фізичні, юридичні, а трапляються також і пісні. Так ще в давнину нешкідливе слово з релігійного лексикону придбало відтінок негативного чи засуджуючого значення, який ми розрізняємо досі. Пісний вираз обличчя – це як? Підійдіть до дзеркала і потренуйтеся. Поставтеся до цього серйозно. Чітко наслідуйте інструкцію:

Раз. Підходимо до дзеркала.

Два. Дивимося на своє віддзеркалення.

Три. Впізнаємо себе (не кожному це дається відразу).

Чотири. Робимо пісне обличчя.

П’ять. Обличчя стає більш пісним.

Шість. Тепер – великопісне обличчя.

Сім. Зображуємо особливий рівень «Повний порятунок».

Вісім. Розсміялися і залишили дзеркало в спокої.

Архімандрит Сава (Мажуко), світлина інтернет-порталу Pravmir.ru

Посміхаєтеся? Адже я щойно описав алгоритм ефективної духовної вправи. Саме так. Поставтеся до цього серйозно, бо духовні вправи вимагають постійності і навички. Я б рекомендував цю вправу всім християнам на час посту. І не лише. Клин клином вибивають. Сміх – найсильніша духовна зброя. Якщо ви схильні до періодичних «нападів благочестя», кожен ранок посмійтеся над своїм «рятівним виразом обличчя», щоб це обличчя нікого не поранило впродовж дня.

Автор: архімандрит Сава (Мажуко)