Про любов і смерть

Нерозумний багач, Рембрандт ван Рейн

Смерть. Її як би немає в сучасному суспільстві. Вмираючу людину прагнуть обдурити лікарі, родичі і друзі. Про неї не можна говорити. До неї не можна готуватися. А коли вона приходить, ніхто не знає що робити. А це вимагає мужності і величезної любові, бо любов і смерть це не лише поетична зв’язка. Це реальність.

Якщо я люблю Бога, то знаю про те, що нас зв’язує взаємна любов. І розумію, що шлях до Нього лежить через земне життя і смерть. У Писанні є слова апостола про те, “якщо ми з’єднані з Ним подобою смерти Його, то повинні бути з’єднані і подобою воскресіння” (Рим. 6:7). Тобто, ми з’єднанні з Богом і подобою Різдва, і подобою Хреста і подобою Любові, що з’єднується з Хрестом.

Христос упродовж усього Євангелія намагається провести цю думку про поєднання любові і жертви, які сплавляються на землі в одне ціле і перетворюють людей на ангелів. Також упродовж усієї євангельської оповіді Господь невтомно викриває 3-х представників народу: законників, багатих і царя.

Багатих викриває за нерозуміння своєї місії серед народу. Законників – за те, що вони перекрутили дари Духа, і владу, дану їм Богом, конвертували у вигоду. А царя – за те, що він замість гармонізації земної і небесної влади все обернув в особисту вигоду і усунувся від проблем народу.

Христос залишив без уваги римського імператора, греків, армію, градоначальників, архітекторів, музикантів і ремісників. Але багатим дісталося сповна. Але не тому, що Христос був соціалістом, а тому що ця тріада влади – запорука існування Його народу. Правильне ставлення до багатства, як правильне ставлення до інших сторін життя Його народу: до нечистої їжі, шлюбу, молитви – до всього того, що забезпечує життєздатність середовища віри – народу, в якому зібрана в окремих особах повнота образу Адамового. Правила соціальної санітарії.

Багатство в правильних руках – це знаряддя благодаті. Уміння користуватися багатством може приносити значні плоди. Якщо багатий вирішить встановити на своїх підприємствах хоча би тільки справедливість, то плоди такого рішення можуть відгукнутися на сотнях і тисячах сімей і доль. Голові сім’ї, забезпеченому роботою і стабільним прожитковим рівнем, ніколи пити вино і немає приводу приймати докори від дружини. Проста справедливість працедавця може принести мир і спокій тим, хто від нього залежний.

Просте міркування багатого про час і Бога може спонукати його на інші прекрасні справи. Але євангельський багач виявився жадібним і тому безглуздим.

Євангеліє про нерозумного багача не ставить своєю метою образу багатих або злорадість над фіналом їхньої жадності. Хоча жадність багатих насправді часто безглузда. Вони мотивують її тим, що основні їхні багатства знаходяться в працюючих активах. Гроші на покупки вони беруть, відщипуючи частину від цих активів так, щоб не пошкодити бізнесу. Проте пастка полягає в тому, що бізнес вимагає розвитку, і активи поглинають усі напрацьовані надлишки. Бізнес, що стоїть, помирає. Таким чином, активи поглинають усе нові і нові засоби і розпухають до смерті хазяїна. Після смерті вони майже ніколи не дістаються рідні. Їхнім дітям, вихованим у тепличних умовах, дуже важко утримати в руках накопичене багатство. Ще важче перевести в готівку спадок. Так навіщо тоді він? Навіщо жити, економлячи на вічному і прекрасному, і “несподівано” померши, нагодувати своїм капіталом компаньйонів або ворогів?

Тим більше виглядає безглуздою фраза євангельського багача:

– Душе, їж, пий, веселись! – немов душа п’є і їсть.

Для багача слова Христові не засудження, а гіркий діагноз. У перекладі на реалії нашого часу це так само безглуздо, як після укладення оборудки веселитися виключно від однієї єдиної думки про те, що ця угода дасть можливість придбання ще одного будиночка закордоном, ще однієї квартири в столиці, або розширить всепожираючий бізнес. Богу не шкода, якщо людина захоче ловити щуку не в місцевому ставку, а на Аландських островах, якщо діти вчитимуться не в Києві, а в Лондоні, якщо сім’я забезпеченої людини відпочиватиме не в засміченому Криму, а в чистій Іспанії чи в італійських Альпах. Не шкода, якщо в сім’ї є достаток або навіть надлишок. Шкода, що пропаде душа в людини, яка подумала, що вона домовилася з Богом, і Той нібито благословив її безумовним багатством.

З Євангелія не видно, що б життя багача було порочним або негожим. Нормальна людина, якщо не декілька “але”.

  • Він пов’язав радість душі з прибутками. Якби він любив Бога, то він подумав би про те, як це багатство, дане йому небом, він може повернути Творцю як дар у відповідь любові.
  • Він пов’язав радість душі з прибутками, а прибутки тільки із собою. Якби він любив людей, то він подумав про те, як порадувати людей, щоб вони прославили Бога.
  • Він пов’язав радість душі з прибутками тут і зараз. Якщо він думав про вічність, то він подумав би, як його багатство зможе послужити на славу Божу в часі.

Але він не думав ні про Бога, ні про людей, ні про час. Він як дикун, якому подарували розкішний авіалайнер, здогадався використовувати його як люстерко, знайдене їм в умивальній кімнаті.

Роздуми про дурість євангельського багача так само стосуються царів, які, дізнавшись, що сили і влади стало більше, радіють тією ж нікчемною радістю. Вони стосуються законників, які, отримавши більше пастви і влади, думають про радість нових прибутків. Вони стосуються всіх тих, хто звик жити без любові, без смерті і без часу.

Господу боляче бачити, як вінець природи – людина сама себе принизила до звання хробака і його потреб. Йому прикро бачити, що людина в нападі жадності і дурості побачила себе самотньою, самовдоволеною і важливим володарем всесвіту свого двору. І щоб людина не спричинила сама собі ще більшого зла, Господь прописує як ліки смерть, яка зупинить перебіг хвороби. Про рецепт множення любові вже не йдеться, оскільки багач усього отримав сповна.

Християнство – не комунізм. Християнам не пропонується поголовна бідність, тому що бідність – не святість. Але і багатство – не праведність. Бідність не рятує людину, але і не губить. Гублять вади, пов’язані з багатством або з бідністю. Головна вада багатства – жадність і зацикленість на собі. Але в задумі Божому про світ немає замкнутих на собі систем. Усі частини всесвіту повинні мати згідний хід руху, будучи взаємопов’язані одна з одною. Як в організмі, де всі частини пов’язані єдиним задумом, течією крові і обміном енергією. Так у Божому народі люди мають бути пов’язані спільним духом і справою.

Доля багатих – брати капітал в одному місці і давати в другому. Так само беруть і роздають плоди духовного життя праведники. Так само поступає Господь, приймаючи наші дари і пропонуючи Свої.

У євангельському епізоді ми бачимо людину, яка усунулася від взаємин зі світом під якимсь приводом. Але це виявляється смертельно небезпечним.

Приводів образитися і піти в себе, і не ділитися дарами можна знайти багато і виправдати свою жадність. Багаті ображаються, що до них часто ставляться як до грошових мішків. Їм за свої гроші хочеться сидіти в синедріонах і зборах, мудрувати і виступати з важливим виглядом. Але іноді взяти з них окрім грошей нічого, і це не повинно здаватися образливим. Не можна бути талановитим в усьому. Адже автослюсар не ображається від того, що нічого не розуміє в архітектурі, а архітектору не гріх нічого не розуміти в моторах.

Мудра людина насправді не може сильно любити гроші. Любити гроші – це якось дивно. Для цього треба бути дещо простішим і приземленим. Не можна, образившись на свою роль, замкнутися на собі і умовити самого себе, що світ не гідний твоїх дарів. Це порушує порядок всесвіту. Потрібно давати.

Але як дізнатися скільки? Чи достатньо євангельської десятини чи вистачить копійок, що даються до фондів милосердя? Можливо, благородна жертовність повинна стати сенсом усього життя? Усе це вирішує сама людина в тій мірі, в якій вона любить людей і Бога. Але треба завжди пам’ятати, що є межа жадності і безсердечності, перейшовши яку можна почути від Бога слова:

Нерозумний! Цієї ночі душу твою візьмуть у тебе; кому ж дістанеться те, що ти наготував? (Лк. 12:20).

Господь з любові до людини послав до неї ангелів. Він міг просто забрати душу людини без пояснень, але Йому бажане покаяння і напоумлення створеної Ним душі. Ангели нагадали багатому про те, що смерть у цьому світі є.

Думки про смерть можуть народжувати страх. А можуть народжувати правильне ставлення до себе, до людей і Бога. Ця думка може витвережувати людину і примушувати шукати своє місце у всесвіті і вічності.

Усе у світі від Господа, і смерть у тому числі. Страх смерті народжується від нерозуміння місця смерті в житті і від недовіри Богові. У системі координат божественної любові страх смерті зникає. “Маю бажання визволитися і бути з Христом” (Флп. 1:23), – каже апостол Павло.

Іов та його друзі, Гюстав Доре

Апостол бачив у смерті лише портал, пройшовши через який він знайде Христа і своє вічне перебування. Якби євангельський багач, живучи, мав на увазі Бога, то думав би про смерть, як про зустріч з Богом. Тоді все б склалося інакше. Якби він  жив у любові з людьми, як праведний Іов, то міг би сказати його словами: “Чи відмовляв я нужденним у їх проханні і чи томив очі вдови? Чи один я з’їдав шматок мій, і чи не їв від нього і сирота? Бо з дитинства він зростав зі мною, як з батьком, і від утроби матері моєї я піклувався про вдову. Якщо я бачив кого, хто гинув без одягу, і бідного без покрова, – чи не благословляли мене стегна його, і чи не був він зігрітий вовною овець моїх? Якщо я піднімав руку мою на сироту, коли бачив допомогу собі біля воріт, то нехай плече моє відпаде від спини, і рука моя нехай відламається від ліктя, тому що страшне для мене покарання від Бога: перед величчю Його не устояв би я. Чи покладав я на золоті опору мою і чи говорив скарбу: ти – надія моя? Чи радів я, що багатство моє було великим, і коли рука моя придбала багато? Дивлячись на сонце, як воно сяє, і на місяць, як він велично прямує, чи спокусився я в таїні серця мого, і чи цілували вуста мої руку мою? Це також був би злочин, що підлягає суду, тому що я відрікся б тоді від Бога Всевишнього” (Іов 31:16-28).

То ніколи б до нього не прийшли несподівано ангели смерті і не засмутився б Христос, дивлячись на таку щасливу людину.

Тоді б мудрий багач сказав своїй душі:

– Ось наповнилися житниці мої добром. Прославлю Господа за милість Його до мене і зроблю так, що прославить Його за цю милість увесь Його народ. І інші народи, бачачи Його народ у милості, навернуться до Бога істинного!

Страх – погані, але дієві ліки. Ліки любові кращі, але вони діють тільки на тих, хто готовий їх прийняти. Християни – ті, хто знає про це. Християни – це ті, хто знає, що смерть і любов наближають нас до неба і тому все життя вчаться любити і помирати. Любов і смерть – реальність, що наповнює наше життя сенсом.

 Автор: священик Костянтин Камишанов

Усе по темі: 26 неділя після П’ятидесятниці