Діти в домі Отця

Введення, Тіціан

Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці – це свято церковного дитинства. Маленька трирічна дівчинка піднімається сходинками величного храму. Йде сама, ніхто не веде її, ступає по витертих східцях, як по знайомих мостинах рідної домівки. І цей храм її не лякає, не тривожить, не викликає жодного страху. Їй там затишно і безпечно.

Дівчинка, яка йде сходинками храму, – це емблема і символ цього свята. Дитині природно бути в храмі. Святість і святиня – її натуральне середовище, природне поле мешкання. І кожна дитина прагне до святині. Вони один одному не чужі. Вона своя у світі святих і ангелів. Їй тут усе зрозуміле. Тут вона в домі свого Отця, вона оточена Його турботою і увагою.

У давнину люди вважали, що кожна дитина наділена даром пророцтва і молитви. Вона все ще вхожа в райські обителі. Херувим з мечем не чіпає малюків.

Можливо, тому перші ченці носили одяг дітей, адже чернечий кукіль – це дитяча шапочка. Сивоволосі діти, бородаті отроки прагнули наслідувати дітей у лагідності, чистоті та упокорюванні. Дітям обіцяв Своє Царство Господь. Навіть не обіцяв, а просто згадав, що воно і так належить дітям. А тому іконні образи – роздуми про Бога у фарбах – з глибини віків зображують преподобних з дитячими обличчями.

Коли дивишся на святі лики старців-подвижників, святих пісників і чудотворців, завжди ловиш себе на думці: обличчя святих – обличчя дітей, а тому і бороди виглядають так забавно, точно малюк приготувався до різдвяної вистави і надів бороду, збираючись до Христа на ялинку.

Діти і ченці – одна сім’я, а монастир – дитячий садок. Діти – ченці, бо інші, чужі в цьому світі, незвичні до його метушні і зла. Ченців називають земними ангелами, а діти – ангелки, “чуда в пір’ї”. Ангели являються, наповненими очима, а діти це і зовсім очі на ніжках, і велика голова, як в ангелів, яких так і зображують, – голова з великими очима і крила навколо.

Діти примиряють нас із життям. На них відрадно дивитися, їх очі повні світла, і малюки ніколи не бувають по-справжньому брудними. Посмішка дитини підіймає з того світу, сміх дітей зціляє і животворить. Іноді навіть плач дитини здатний вилікувати. Заняття малюків, такі серйозні і важливі, нічим не поступаються дорослим, їх нерозбірливе базікання, ця мила ангельська мова зрозуміла Богові, який влаштував хвалу “із уст дітей і немовлят” (Пс. 8:3).

Пресвята Діва Сама була храмом, Вона стала Церквою, Священним житлом для Богонемовляти Христа. Своє дитинство і юність Вона провела в храмі. І коли сповнився час Її служіння, і Вона народила Божественного Немовляти, Вона знову прийшла в храм зі Своїм дивним Малюком, Богом, якому затишно бути Дитиною.

І одного дня дванадцятирічним отроком Її чудовий Син залишився в храмі серед старців, як у Себе вдома, бо немає нічого дивного в тому, що прагнеш бути в обителі Свого Отця.

Дітям природно бути в церкві, залучатися до її таємничого і молитовного життя, оточувати себе святинею і прислуговувати на богослужінні. Адже це так зрозуміло: ангели служать Богові на небі, діти прислуговують у вівтарі, співають на криласі, моляться в храмі, дзвонять у дзвони.

Хор “Херувими“

Господь строго нам наказав: “Облиште дітей і не забороняйте їм приходити до Мене” (Мф. 19:14). І так грізно звучить це “не забороняйте“. Як багато дітей не знають храму, і це робить їх по-справжньому бездомними і безпритульними. Як і храм без дітей – порожній будинок. Вони мають знайти один одного.

Не забороняйте дітям приходити до Бога! Нехай вони знайдуть свій справжній дім, недобре дитині без Бога, без церкви, без молитви. Це позбавляє її справжнього дитинства. Не потрібно чекати, поки вона підросте, усвідомить, прийме рішення.

Істина в Христі. Святиня в храмі. Нехай у дітей буде справжнє дитинство, нехай вони відразу познайомляться зі своїм Отцем, зведуть знайомство з ангелами і святими. Наш світ небезпечний. У ньому важко залишитися дитиною, і одного дня колишнього малюка херувим з мечем вже не пустить у той відрадний світ радісних снів і спокійного щастя.

Але ж ми одного дня неодмінно повернемося туди, чи не так? І все буде добре. “Тоді вовк буде жити разом з ягням, і барс буде лежати разом з козеням; і теля, і молодий лев, і віл будуть разом, і мале дитя буде водити їх. І корова буде пастися з ведмедицею, і дитинчата їх будуть лежати разом, і лев, як віл, буде їсти солому. І немовля буде гратися над норою аспида, і дитя простягне руку свою на гніздо змії” (Іс. 11:6-8).

Як добре! Як красиво! Як радісно бути в домі Отця! Навіть якщо доведеться їсти солому.

Автор: архімандрит Сава (Мажуко)