Неділя сиропусна. Згадування Адамового вигнання. Прощена неділя

Остання неділя перед початком Великого посту іменується Церквою Неділею сиропусною, оскільки саме цього дня  закінчується споживання молочних продуктів.

У цей день Церква нагадує нам про вигнання Адама і Єви з раю, от чому цей недільний день ще отримав назву «Згадування Адамового вигнання».

Адамове вигнання… Це і є відправна точка наших земних мандрів у пошуках втраченої Вітчизни – Царства Божого. Причина вигнання Адама – гріх, скоєний прабатьками. Гріх же причина страждань, хвороб, скорботи і самої смерті. Тому боротьба з гріхом – це головний подвиг на шляху до Бога.

На божественній літургії цього дня словами Євангелія Церква вчить як потрібно правильно постити, і що необхідно людині зробити для отримання від Бога прощення гріхів:

Бо якщо ви прощатимете людям провини їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний. А коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших.

Коли ж постите, не будьте сумні, як лицеміри, бо вони потьмарюють обличчя свої, щоб показати людям, що постять вони. Істинно кажу вам: вони вже мають нагороду свою. Ти ж, коли постиш, намасти голову твою і вмий обличчя твоє, щоб не показувати людям, що ти постиш, але Отцю твоєму, – Який у таїні; і Отець твій, Який бачить таємне, воздасть тобі явно.

Не збирайте собі скарбів на землі, де черв і тля точать і де злодії підкопують і крадуть. Збирайте ж собі скарби на небі, де ні черв, ні тля не точать і де злодії не підкопують і не крадуть, бо де скарб ваш, там буде й серце ваше” (Євангеліє від Матфея 6:14-21 – текст надається згідно українського синодального перекладу Біблії)

Роздуми стосовно Адамового вигнання та розсудливого дотримання посту

Цього ж дня після вечірнього богослужіння в храмах звершується особливий чин прощення, коли священнослужителі і парафіяни взаємно просять один у одного прощення, щоб вступити у Великий піст з чистою душею, примирившись зі всіма ближніми. Тому цей день ще відомий як прощена неділя.


2019

Чому на Прощену неділю на слова людини «Простіть мене!» прийнято відповідати «Бог простить!»? »

Чому на Прощену неділю на слова людини «Простіть мене!» прийнято відповідати «Бог простить!»?

На слова «Простіть мене» православні щиро відповідають «Бог простить і я прощаю», засвідчуючи, що і Господь простив заподіяну образу, і людина зла не тримає.

Коли людина просить прощення, вона просить не суду, не того, щоб повністю розібрати ситуацію, а визнає, що завдала болю і шкодує через це. І інший, прощаючи, розуміє, що борги можуть і залишитися, але він теж не судить. Слова «Бог простить» означають, що і я грішник, я тобі не суддя. У цьому суть християнського прощення.

Андрій Фомин