Один з дієвих методів для навернення в Православ’я

Чому, браття, у нас мало навертаються до православ’я? Причин на це багато. Але одна з головних, на нашу думку, є наша гарячність. Коли зійдуться для бесіди про віру православні і старообрядці, то рідко коли в них закінчується миром. Пересваряться і розійдуться. Ну, звичайно, тут вже користі для справи чекати нічого. Від зла зло одне і буває. А будь бесіда за інших умов; провадься вона лагідно і розсудливо, тоді справа була б іншою.

Мелхіседек

Жив один чернець у країні Єгипетській, що відрізнявся грубістю і неуцтвом, через які він і казав усім, що Мелхіседек є Син Божий. Про це повідомили архієпископові Кирилу, і останній покликав ченця до себе. Будучи людиною мудрою і знаючи, що лагідністю найкраще можна навернути людину від зла до добра, Кирило, не вступаючи в суперечку з ченцем, лагідно сказав йому: «Отче, благаю тебе, допоможи мені. Мене мучать дві думки: одна каже, що Мелхіседек Син Божий, а інша, що він людина і тільки архієрей Божий. Якою думки мені триматися? Помолися, щоб Господь відкрив тобі це, і скажи мені». Чернець відповів: «Почекай три дні, я проситиму Бога, щоб Він відкрив мені, хто – Мелхіседек, і потім скажу тобі». Через три дні чернець повертається до блаженного Кирила і каже: «Мелхіседек не Син Божий, а людина». «Як ти узнав це?» – запитав архієпископ. Чернець відповів: «Бог показав мені старозавітних патріархів, які йшли один за другим, і між ними був Мелхіседек. І Ангел Господній вказав мені на нього і сказав: «А от і Мелхіседек». І відтоді чернець усім став казати, що Мелхіседек не Син Божий, а людина. Святий же Кирило зрадів, що Бог допоміг йому врятувати брата.

Отже, лагідність перемогла, а грубість переможена. А звідси от вам і урок провадити бесіди зі старообрядцями. Не в силі, сказано, Бог, а в правді. Тому не кричить на бесідах, не гарячкуйте, а будьте лагідні та розсудливі. «Будьте мудрі, як змії, і лагідні, як голуби». Говоріть самі, але давайте говорити іншим. Обурюють вас слова співрозмовників? Озбройтеся терпінням. Немає сил терпіти? Озбройтеся лагідністю і моліться Богові. І тоді «не ви будете говорити, а Дух Отця вашого говоритиме у вас» (Мф. 10:20). Господь напоумить вас. Взагалі ніколи не забувайте, що вогонь маслом не заливають і зла злом не зупиняють. Перемагай, каже Апостол, благим зле, – а не злом. Амінь.