ПРО БОГА ДУХА СВЯТОГО

Оспівуючи несотворену славу Отця і Сина, ми повинні сказати і про Третю Іпостась Пресвятої Трійці – Бога Духа Святого. Дух Святий, Животворчий Утішитель, Дух, Який відкриває Сина і через Нього приводить до Отця, нехай допоможе нам у цьому.
Це таємнича Божественна Особистість, Чия слава як би затуляє Його Обличчя. Це Особистість, Чиє ім’я нам не відоме. Бо визначення “Святий Дух” може бути віднесене і до Отця, і до Сина (адже і Отець, і Син святі, і природа всіх Трьох Іпостасей духовна).
З Писання ми знаємо, що Дух Святий рівний Отцю і Синові. Він Бог, як і Отець, і рівний Йому за природою, співцарює Йому. Він безтілесний Бог і робить богами Свої творіння. Він Вогонь, Який походить з Вогню.
Дух від вічності виходить із сутності Бога Отця і в цьому Його особиста властивість. Він – Дух вуст Божих, а тому і зазнає глибини Божества. Він – Дихання Бога, Життя Отця.
Що таке сходження Духа ми не знаємо, знаємо лише, що Він від вічності має буття від Бога Отця, з Його Власної Сутності, але іншим чином, ніж Син. Це незбагненне сходження як би обпалює наш розум, що наважився торкнутися первинної таємниці.
Але маючи існування від Одного Отця Дух Святий не чужий і Синові. Він називається в Писанні Духом Сина, Духом Істини, Духом усиновлення: адже Дух і Син єдиносущні, і Дух від вічності спочиває в Синові. Та й походять Вони від Єдиної Причини разом, як промінь і тепло від Сонця.
Більше того, Дух Святий – це образ Сина, так само як Син – образ Отця. Адже тільки людина, яка перебуває в єднанні з Духом Святим, може дізнатися в Ісусі з Назарету вічного Сина Бога Живого. Як ніхто не може побачити жодного предмета, якщо той не осяяний видимим світлом, так ніхто не здатен побачити Сина, а в Ньому Отця, якщо його розум не буде пронизаний невидимим світлом Духа. Дух Господній наповнює Всесвіт, і немає нічого прихованого від Його очей. Він всюдисущий і всемогутній Візничий колісниці світу, що веде творіння до Бога Отця. Він творить світ разом з Отцем і Сином і діє як Причина, Яка призводить до досконалості. Дух Господній оживив ангелів і зберігає їх у святості. Від вічності виходячи з Отця, Дух Святий є рушійною Силою всесвіту. Саме завдяки Йому світ не зупиняється – Він зберігає рух і світил, і живих істот.
І на початку світу Дух Божий носився над водами, вкладаючи в них Своє життя. Не випадково святий Григорій Богослов називав Його Душею світу.
Господь сказав, що Дух оживляє. Вічне Дихання Отця ніжно пожвавлює вмираючий світ. Із усіх меж виривається Дух Святий у задушливий і закупорений космос і оживляє всяку душу. Саме Дух Святий вдихнув у людину душу. І тепер Його дихання, розділяючись як повітря в трубах органу, у момент зачаття творить душу кожного з нас. Дух Святий, за словами преподобного Макарія, – це Душа нашої душі.
Коли на Передвічній Раді планувалася людина, то Бог вирішив дати їй образ Сина та уподібнити Богові через Святого Духа. Адже Дух Святий – це вічна Подоба Отця. Дух Божий – Дух правий, і праведна людина причетна Йому. Він – Дух милостивий і милосердна людина – схожа на Нього. Хто силою Духа досягає святості, той стає богоподібним. Так Дух Святий пише Своє зображення в кожному врятованому.
Згідно Писання, Він – Дух Премудрості і розуму, ради і кріпкості, відання і благочестя, Дух страху Божого (див. Іс. 11:2-3). Ці сім дарів, які ввійшли у світ через Христа, бачили в небесах боговидець Мойсей і ап. Іоанн Богослов як сім світильників, що горять перед престолом Божим.
Животворчі пахощі Духа Святого зміцнювали Адама в раю. Утішитель освітлював внутрішнє око першої людини, і через Його світло люди бачили Бога. Після гріхопадіння Третя Іпостась Божа явила людям праведність Господню. Дух, що утихомирює серця тих, хто кається, готовий був зцілити спаплюжене серце прабатьків, і лише їхня нерозкаяність призвела до того, що замість Утішителя вони знайшли Карателя за зруйнований завіт.
Дух підтримує закон Божий, очищає пророків, відкриває їм таємниці. Він являє Себе праведникам усіх часів, але Він же суворо карає грішників, які забувають про своє призначення стати святими.
Дух Божий був ображений беззаконнями стародавнього світу, і води Потопу змили грішників, але Він же був посланий Отцем небесним, щоб явити милість Ною. Його тихе дихання розбудило серце Аврама. Утішитель дав дитину столітньому Аврааму, але Він же відкинув злісних грішників Содому.

Його священні очі оберігали Якова на всіх його шляхах. Небесний подих зміцнив Мойсея і відкрив йому таємниці виникнення Всесвіту. Дух Божий покарав єгиптян і дав життя євреям, яких поневолили. Його сила розсунула Червоне море і погубила ворогів.
У Дусі Святому Мойсей на горі Синай побачив Божественні таємниці всесвіту, символічно зображені в скинії. Він же заклав таємний сенс у священні обряди і символи древнього Закону. Дух Святий, як хмара, наповнював скинію і керував Ізраїлем. Він помазав Аарона на священство, і Він же освятив Перший і Другий Храм.
Але Дух Святий – це царствений Дух. У Ньому джерело могутності тих, хто царює. Він помазував суддів на служіння і обрав Собі Давида. Його силою Ісус Навин, судді і Давид перемагали царів, скидали могутніх володарів і зарозумілих тиранів. Він дав надлюдську силу Самсону і наповнив мудрістю Девору.
Саул і Давид відчули на собі Його міць, що перероджує. Як було сказано: “І зійде на тебе Дух Господній, і ти станеш іншою людиною” (1Цар. 10:6). Так і сталося. Могутність Духа така, що Він бере пастуха і робить з нього царя, знаходить збирача фруктів і перетворює його на пророка. Перед Його силою виявляється нікчемною вся магія і темна влада демонів.
Дух Святий говорив вустами пророків, і вся Біблія написана Ним. Він очищав серце і розум пророків, і на них, як на чистих аркушах, писав Своє слово. Провидці ж, ясно розуміючи вчення Святого Духа, вкрай точно записували отриману від Бога інформацію, використовуючи при цьому всі свої власні здібності. Тому, незважаючи на різницю стилю, ми бачимо повну єдність Писання.
Дух Святий вів поступову селекцію святості. Завдяки таємничим справам Духа і дивним подвигам чоловіків і жінок Старого Завіту, серед пошкодженого гріхом людства народилася Пречиста Марія, Якій була надана честь стати Богоматір’ю. І от Отець небесний і Його Дух послали на Землю Сина Божого.
Сила Духа Святого очистила утробу Марії, і в Дусі Син Божий став Людиною. Тому і сповідує Нікейський Символ Сина Божого, народженим від Духа Святого і Марії Діви.
У Боговтіленні Син Божий називається Христом, бо Він помазаний Отцем Духом Святим і в Його людській природі живе вся повнота дарів Духа, щоб через Христа Дух зійшов на всіх тих, хто повірив у Нього.
Під час Хрещення Дух Божий у вигляді голуба зійшов на Ісуса Христа і перебував на Ньому, і так було встановлено таємниче відродження Хрещення, що очищає нас від гріхів наших.
Голуб же став образом Духа Святого як символ лагідності і чистоти. І як знак кінця потопу гріха. Подібно до того, як закінчення Потопу, що змив гріх із землі, було ознаменовано прильотом голубки з маслиновою гілкою в дзьобі, так і кінець володарювання гріха в Хрещенні ознаменований явленням Духа у вигляді голуба. Для перемоги над ворогом роду людського Дух веде Христа в пустелю, і перемога Христа над дияволом засвідчена Духом Божим. Отже, закликаючи ім’я Ісуса, ми притягуємо до себе Святого Духа, Який відганяє демонів. В усіх чудесах Христових був присутній Дух Святий, тому і казав Господь, що Він перстом Божим, тобто Духом Святим проганяє бісів.
Взагалі все служіння Христове супроводжується свідоцтвом Духа. Він на Фаворі у світлоносній хмарі покривав Христа з апостолами, вказуючи на джерело насолоди в майбутньому житті.
У Дусі Своєму Господь Ісус перетворив хліб у Тіло Своє, а вино в Кров, і відтоді жертва Євхаристії Духом освячується в усіх Церквах. Він Дух вічного і нерозривного Нового Завіту між Богом і людьми, запечатаного Кров’ю Христа. У Своїй прощальній бесіді Христос обіцяв дарувати Святого Духа учням Своїм як Іншого Утішителя, щоб Він перебував з ними вічно і захищав їх. За словом Літургії ап. Якова, Дух Святий – Свідок страждань Христових.
У Дусі Животворчому Отець через Сина воскресив Христове Тіло, і так почався процес знищення смерті в просторі Всесвіту.
Так, у Дусі Святому Христос за волею Свого Отця заснував новозавітне священство. У пасхальні сорок днів Христос розкрив таємниці Духа, приховані в старозавітному Писанні.
Дух Святий підняв Христа як світлоносну хмару під час Його Вознесіння, і на п’ятдесятий день після Воскресіння з безпочаткових надр Бога Отця за клопотанням Христа і за власним бажанням Дух Святий зійшов на дванадцять апостолів.

Вогненні язики в шумі сильного вітру занурили апостолів у глибини Божественного життя. Вогонь показує Божественну природу Духа, бо Бог наш – вогонь‚ який поїдає всяку нечистоту. Язик показує спорідненість Духа зі Словом, бо немає нічого ближчого до слова, ніж язик.
Вітер вказує духовну природу Утішителя. Так, дім, де перебували апостоли під час сходження Духа Святого став духовною купіллю, в якій народилася Церква.
Дух Святий продовжує діяти і в позацерковному світі. Він відшукує серед усіх народів людей, які шукають істину і вводить їх у Свою Церкву. Він відкриває людям Сина Божого – Ісуса Христа. Дух стримує розвиток зла у Всесвіті. Він утримує світ від розпаду до тих пір, поки Євангельську звістку не почують усі племена землі. У найостаннішу мить часу Дух вуст Христових уб’є Антихриста. І тоді настане кінець, коли полум’я Святого Духа охопить Всесвіт і спалить у ньому всі сліди смерті. Як каже Писання: “…Пошлеш Духа Свого – і створяться, і Ти оновлюєш лице землі” (Пс. 103:30). Небо і земля помруть у світовій пожежі і воскреснуть цілющим диханням Утішителя.
Дією слова Христового кістки людей з’єднаються, вкриються плоттю і шкірою, і негайно від чотирьох вітрів прийде Святий Дух, дмухне на померлих, і вони оживуть. Душі Святим Духом будуть поміщені знову в тіла, звільнені від могильної тліні, і життя, дароване Утішителем, тепер буде вічним.
Дух Святий засяє немислимою красою в спасенних, так що вони будуть сяяти як сонце. Але той же Дух обвуглить обличчя грішників у день Страшного суду, і озеро вогненне палахкотітимете вічним вогнем животворчого Духа, Яким знехтували грішники.
ДУХ СВЯТИЙ У ЦЕРКВІ
Головним місцем дії Духа є Церква. Через Духа Святого Бог Отець поселяється в людях і робить їх причасниками власної природи.
Дух Святий за волею Отця закликає до Сина призначених для спасіння. Дух Святий відроджує людей у Хрещенні і прощає їм усі гріхи.
Дух Святий звершує всі Таїнства. Він переісточує хліб і вино в Тіло і Кров Христа Спасителя. Дух Святий прощає гріхи на сповіді і надає сили для того, щоб їх більше не повторювати. Він же зціляє людей у таїнстві Святого Єлею (Соборування).
Сам Дух Святий будує Церкву, роздаючи дари за Своєю волею. Він говорить вустами пророків, Він дає силу правильно розуміти слово Боже тим, хто очищає своє серце. Він же зберігає в неушкодженості Писання, нагадуючи все те, що сказав Господь.
Дух Святий веде до вічного життя кожного окремого християнина, і Його Помазання саме вчить християн усьому. Утішитель – та сама жива вода, яка, увійшовши до людини, гасить вогонь земних пристрастей. Дух Святий – наш таємничий Учитель. Він дає нам можливість мати розум Христовий і тим зціляє наш розум. Утішитель – Учитель молитви. Найкраща і найбільш угодна Богові молитва та, яка виходить безпосередньо від Духа Святого. Він Сам клопоче за нас перед Богом Отцем.
Він дає відчути аромат Батьківської сутності нашим почуттям. Він є духовним світлом для очей нашої душі, в Якому ми бачимо Світло Сина, а через Нього – сяйво Отця. Дух Святий зміцнює наші фізичні і душевні сили, щоб ми разом з Ним творили справи Отця Небесного. Його животворче полум’я випалює з сердець віруючих всяку нечистоту. Він – Дух миру, Який заспокоює серця християн.
Дух Святий – великий Архітектор наших сердець, Який перетворює їх із брудного хліва пристрастей у прекрасний храм.
У День Господній викуплені будуть палахкотіти немислимим сяйвом Святого Духа. Дух Святий – наш Великий Адвокат – захистить вірних від вічного засудження і дасть почути блаженну звістку про вічне спасіння, що настало.
Дух Святий буде для врятованих і світлоносним одягом, і поясом, усіяним коштовним камінням, і запашною квіткою, дорогоцінною діадемою, порфірою вічного Царя. Дух буде кристально чистою водою життя і солодкою їжею безсмертя на Бенкеті Бога Отця. Дух Святий буде регентувати найбільшим хором врятованих людей і ангелів після кінця світу.