Про астрологію

Про неприпустимість вірування в астрологію і загалом про безглуздість подібного вірування, розповідає єпископ Олександр (Мілеант) . . .

Відомий християнський філософ Тертуліан (2-3 вв.) писав: «Серед ремесел ми виділили б певні заняття, які прямо винні в ідолопоклонстві. Про астрологію і казати нічого… Не стану говорити про те, що астролог шанує ідолів, чиїми іменами він розписує небо і яким приписує усю Божу могутність, так що люди більше не вважають за необхідне звертатися з проханнями до Бога, гадаючи, що нас спрямовує непохитна воля зірок…. Але, скажуть нам, приходили ж до Христа маги зі сходу; нам відома близькість магії і астрології. Значить, тлумачі зірок першими сповістили про Народження Христове, першими Його ушанували. У цьому, вважаю я, вони зробили Христу послугу. Ну і що ж? Невже нинішнім звіздарям сприяє віра тих магів? Ніби нинішня астрологія йде від Христа, немов Христові зірки вони спостерігають і передбачають за ними, а не за зірками Сатурну, Юпітера, Марса та інших небіжчиків того ж роду. Але річ у тім, що ця наука допускалася лише до євангелія, так що після появи Христа ніхто вже не повинен був тлумачити нічию долю по небу. І ті ладан, смирна і золото, які маги принесли до колиски Господньої, означали як би завершення священнодій і світської слави, які повинен був припинити Христос. І поза сумнівом, що за Божою волею привидівся їм сон, щоб вони йшли назад до себе, але не тією ж дорогою, якої прийшли. Це слід розуміти як знак того, що їм слід було залишити свою секту, а не так, що необхідно було уникнути переслідування Ірода, оскільки він їх і не переслідував і не підозрював, що вони вирушили іншою дорогою, оскільки не знав дороги, якою вони прийшли, так що під дорогою слід розуміти секту і вчення. Тому магам і було наказано, щоб звідти вони йшли інакше.

Також інший вид магії, яка займається чудесами і практикувалася в тому числі і проти Мойсея (Вих. 7:2), Бог допускав лише до євангелія. Так Симон маг, що вже навернувся в християнську віру, задумав утворити гендлярську секту і в числі чудес свого ремесла торгувати і Духом Святим, Який сходив через покладання рук, був засуджений апостолами і відкинутий (Діян. 8:18-23). Другий маг, що був при Сергії Павлі, за те що він протистояв тим же апостолам, був покараний сліпотою (Діян. 13:6-11). Я упевнений, що та ж доля спіткала б і астрологів, якби хто з них зіткнувся з апостолами. Але оскільки магія, видом якої є астрологія, карається, то повинні каратися і усі її види. Після євангелія тільки і доводиться чути, що про скорених софістів, халдеїв, заклиначів, гадателів і магів. «Де мудрець? Де книжник? Де допитливий віку цього? Чи не обернув Бог мудрість світу цього на безумство?» (1Кор. 1:20). Нічого ти не відаєш, астрологу, якщо не знаєш, що маєш стати християнином. А якби знав, то знав би і те, що нічого тобі займатися цією справою. Вона сама відкрила б тобі свою небезпеку, як іншим сповіщає небезпеку за допомогою таблиць. «Нема для тебе в цьому ні частки, ні уділу» (Діян. 8:21). Що Царству Небесному до того, що чийсь палець або чиясь лінійка блукають небом?»

Автор: єпископ Олександр (Мілеант)