Шостий тиждень після Пасхи. Вівторок (Ін. 12:19-36)

«Хто Мені служить, того вшанує Отець Мій».

Тепер розглянемо, які є способи, засоби – для спасіння ближніх.

Перший – святе і праведне життя.

Він є найголовніший, бо добрий приклад краще навчає людей, ніж не знати яка мудра проповідь. Христос 30 років навчав прикладом, а тільки 3 роки – словом. Гарно говорить мудрець Сенека: «Довга дорога через приписи – коротка і ефективна через приклади». Чи можемо ми про себе сказати словами ап. Павла: «Наслідуйте мене, як я Христа»? Св. Діонізій вчить: «Маємо бути спершу самі святими, щоб освячувати інших, самі горіти Божою любов’ю, щоб запалювати інших». «Як можуть з остиглого і холодного серця виходити палаючі слова?» – запитує св. Тома. Як можна навчати інших бути покірними, лагідними, терпеливими, послушними, коли ми самі такими не є? Така людина своєю гарною наукою засуджує себе саму перед слухачами. Слухаючи такого проповідника, важко прийняти його науку, бо думка говорить: «Чому сам ти такий не є, як вчиш нас?».

* * *

Сабина торкнулася руки свого чоловіка: «Річарде, вони плюють в обличчя Христові! Встань і змий цю ганьбу». – «Якщо я це зроблю, ти втратиш чоловіка», – пильно глянувши на дружину, відповів він. «Тоді мені не потрібен чоловік-боягуз».

Це сталося на безбожному, комуністичному конгресі в Румунії. Були зібрані християнські проповідники, священики і комуністи, міністри-безбожники, що хвалили Сталіна і новий режим.

Річард встав. Багато втішилося, що і той відомий пастор їх підтримає. Але замість хвалити комуністів він сказав: «Перш за все належить прославляти Бога, а не комуністичних вождів…» Трансляцію цього з’їзду передавали по всій Румунії. Тисячі людей почули заклик Річарда. Хоч потім це йому коштувало багаторічного ув’язнення і побоїв.

пастор Річард Вурмбранд разом з дружиною