Уподібнитися пророку

Господь Ісус Христос та Іван Предтеча

«Істинно кажу вам: не було серед народжених жінками більшого за Іоана Хрестителя…» (Мф. 11:11), – багато що значать такі слова, особливо вимовлені устами Спасителя. Іван Хреститель. Так вже повелося, що люди більше шанують день його мученицької смерті, ніж день його народження. Хоча ця подія овіяна дивовижними ознаками – не кожному судиться, щоб про його народження провіщав ангел Господній: «Він буде великий перед Господом; ні вина, ні хмільного напою не питиме, і Духа Святого сповниться ще від утроби матері своєї» (Лк. 1:15).

Чому ж люди більше згадують день смерті пророка, ніж день його народження? – Напевно, через те, що судять людину за її вчинками: «По плодах їхніх пізнаєте їх» (Мф. 7:16). А що візьмеш з безпорадного немовляти?

«Жінка, коли родить, терпить скорботу, бо прийшла година її; коли ж породила дитя, вже не пам’ятає скорботи від радости, тому що народилася людина на світ» (Ін. 16:21), – коли народжується дитина, люди радіють і щиро (можливо, хтось удавано) бажають їй щастя і довгих років життя. У випадку ж Івана Хрестителя ми знаємо наперед, що чекатиме на цю дитину. І нам стає ніяково від того, що це немовляти приречене на самітницьке життя, на поневіряння пустелею і трагічну, безглузду смерть у темниці. Подібна доля спіткала і Христа, але для нас, Він – недосяжний Бог, Йому ніби простіше (особливо бути розіп’ятим на хресті), а Іван Хреститель – проста людина, як кожен з нас. І навряд чи хто з нас захоче для себе подібної долі, навіть заради того, щоб сам Господь нарік тебе найбільшим серед пророків. Господь чудово знає про це, тому перетерпів страшні тортури, Хрест, для того, щоб мати можливість сказати про кожного з нас, якщо визнаємо в Христі особистого Спасителя: «Істинно кажу вам: не було серед народжених жінками більшого за Іоана Хрестителя; але найменший у Царстві Небесному більший за нього» (Мф. 11:11). Виявляється, завдяки Христу ми можемо уподібнитися цьому дивному пустельному пророку – Івану Хрестителю.

Автор: Михайло Лукін (з циклу: “Наслідуючи біблійні приклади“)