Пасха. Світле Христове Воскресіння

Пасха – головне християнське свято Світлого Воскресіння Христового. За словом св. Григорія Богослова, Пасха – “свято свят і торжество торжеств”, в якому християни святкують “саме воскресіння, ще не очікуване, але яке вже здійснилося і примирило собою весь світ”.

Свято Пасхи прийшло зі Старого Завіту. Воно було пов’язане із заколенням агнця, без жодної вади, під час виходу євреїв з Єгипту. Визначене Богом заколення агнця, за словом святителя Мелітона Сардійського, стало порятунком Ізраїлю, і його смерть стала життям народу. Старозавітне заколення пасхального агнця було пророчим прообразом іншої, вищої Жертви, яка дала нове життя всьому людству. Таку Жертву приніс Бог, Котрий утілився, на Голгофському Хресті за всіх людей.

Подібно до невинного агнця, Ісус Христос був досконалою Людиною без гріха і вади, бо в Ньому людське єство з’єдналося з Божественним. Позбавлений всякого гріха, Він добровільно віддав Себе на страждання заради спасіння людства. Своїм стражданням Він спокутав людський рід від гріховного прокляття і влади смерті.

Смерть! Де твоє жало? Пекло! Де твоя перемога?” (1Кор. 15:55) – вигукує апостол Павло. “Воскрес Христос, – і пекло повалене! Воскрес Христос, – і попадали демони! Воскрес Христос, – і радіють ангели! Воскрес Христос, – і життя триває! Воскрес Христос, – і немає жодного мертвого в гробі! Христос, що воскрес із мертвих, став початком померлих”, – каже св. Іоан Золотоустий.

Свято Пасхи – одне з прадавніх церковних свят. Його святкування встановлене самими апостолами. Точний час святкування Пасхи визначив I Вселенський собор, що ухвалив усім християнам святкувати Пасху в 1-й недільний день після весняного рівнодення і 1-го березневого повного місяця.

Роздуми стосовно свята