1 неділя Великого посту. Торжество Православ’я

Торжество Православ’я відзначається в першу неділю Великого посту.

Торжество Православ’я, ікона

Свято було встановлене у Візантії в ІX ст., у пам’ять остаточної перемоги над ворогами православ’я – іконоборцями.

Іконоборча єресь виникла в VІІІ ст. і породила великі гоніння, які тривали більше 100 років. Після VІІ Вселенського Собору (787 р.), що закріпив шанування ікон, настало послаблення гонінь, але тільки в середині ІX ст. вони припинилися остаточно.

19 лютого 843 р., у першу неділю Великого посту, Патріарх Константинопольський Мефодій, встановив особливе святкове богослужіння, яке знаменувало відновлення православного шанування ікон. Так з’явилося святкування і особливий чин, що називається Торжество Православ’я. У XІІ і XІV ст. ця служба була значно доповнена за рахунок включення інших текстів, що зображують головні догмати християнства.

Ця служба є торжеством Церкви над усіма єресями і розколами, що колись існували. У ній затверджується не лише православне вчення про іконошанування, але і всі догмати і постанови семи Вселенських Соборів.

Роздуми стосовно свята

* * *

На божественній літургії цього дня читається наступний євангельський уривок:

Наступного дня Ісус захотів йти до Галилеї; і знаходить Филипа, і каже йому: йди за Мною. Филип же був з Вифсаїди, з одного міста з Андрієм і Петром. Филип знаходить Нафанаїла і каже йому: ми знайшли Того, про Якого писали Мойсей у законі і пророки, Ісуса, сина Йосифа, з Назарета. Але Нафанаїл сказав йому: чи може щось добре бути з Назарета? Филип говорить йому: піди і подивись. Ісус, побачивши Нафанаїла, який ішов до Нього, говорить про нього: ось воістину ізраїльтянин, у якому нема лукавства. Нафанаїл говорить Йому: звідки Ти мене знаєш? Ісус відповів йому: перше ніж покликав тебе Филип, Я бачив тебе під смоковницею. Нафанаїл відповів Йому: Учи­телю! Ти – Син Божий, Ти – Цар Ізраїлів. Ісус сказав йому у відповідь: через те, що Я сказав тобі, що бачив тебе під смоковницею, ти віруєш; більше цього побачиш. І говорить йому: істинно, істинно кажу вам: віднині побачите небо відкрите і ангелів Божих, які піднімаються і спускаються над Сином Людським” (Євангеліє від Іоана 1:43-51 – текст надається згідно українського синодального перекладу Біблії)

Роздуми стосовно євангельського читання