Викриття й розрада

Пророк Єзекиїль, Гюстав Доре

Пророки вболівали душею, коли бачили порушення справедливості і благочестя. Вони розуміли, що порушення Закону Божого навіть меншістю народу служить поганим прикладом і спокусою для інших. Вони бачили, як моральна розбещеність веде країну до духовної і фізичної катастрофи. Тому пророки з безжальною відвертістю викривали грішників, відкрито їм оголошували, як строго вони будуть покарання за власні беззаконня.

Наведемо тут декілька характерних викривальних фраз пророків Ісаї та Єремії:

На жаль, народ грішний, народ обтяжений беззаконнями, плем’я лиходіїв, сини погибельні! Залишили Господа, знехтували Святого Ізраїлевого, – повернулися назад. У що бити ще вас, що продовжуєте свою затятість? Уся голова у виразках, і все серце зачахло. Від підошви ноги до тімені голови немає у нього здорового місця: виразки, плями, гнійні рани, неочищені й необв’язані і не пом’якшені єлеєм. Земля ваша спустошена; міста ваші спалені вогнем; поля ваші на ваших очах з’їдають чужі; усе спорожніло, як після руйнування чужинцями. І залишилася дочка Сиону, як намет у винограднику, як курінь на городі, як обложене місто. Якби Господь Саваоф не полишив нам невеликого залишку, то ми були б те саме, що Содом, уподібнилися б Гоморрі.

Слухайте слово Господнє, князі содомські; слухай закон Бога нашого, народе гоморрський! Для чого Мені безліч жертв ваших? – говорить Господь. Я пересичений всепаленнями баранів і жиром відгодованої худоби, і крови тельців і агнців і козлів не хочу. Коли ви приходите стати перед лице Моє, хто вимагає від вас, щоб ви топтали двори Мої? Не носіть більше дарів марних: куріння огидне для Мене; новомісяч і субот, святкових зібрань не можу терпіти: беззаконня – і святкування!” (Іс. 1:4-13).

Грізно звучать слова Божі, сказані вустами пророка Єремії незадовго до падіння Єрусалиму. “Не надійтеся на оманливі слова: “Тут храм Господній, храм Господній”… Як! ви крадете, убиваєте і перелюбствуєте, і клянетеся у неправді і кадите Ваалу, і ходите слідом інших богів, яких ви не знаєте, і потім приходите і стаєте перед лицем Моїм у домі цьому, над яким наречене ім’я Моє, і говорите: “ми спасені”, щоб надалі чинити усі ці мерзоти. Чи не зробився вертепом розбійників у очах ваших дім цей, над яким наречене ім’я Моє?” (Єр. 7:4,9-11).

Бачачи озлоблення свого народу, пророк з глибокою скорботою оплакує його загибель у таких словах: “О, хто дасть голові моїй воду й очам моїм – джерело сліз! я плакав би день і ніч про уражених дочок народу мого. О, хто дав би мені у пустелі пристановище подорожніх! залишив би я народ мій і пішов би від них: бо усі вони перелюбники, збіговисько віроломних… Кожен обманює свого друга, і правди не говорять: привчили язик свій говорити неправду, лукавлять до втоми… Невже Я не покараю їх за це? – говорить Господь; чи не помститься душа Моя такому народові, як цей? І зроблю Єрусалим купою каміння, житлом шакалів, і міста Юдеї зроблю пустелею, без жителів” (Єр. 9:1,2,5,9,11).

Але пророки не лише викривали. Коли відбувалися лиха, пророки поспішали втішити тих, хто каявся, надією на милість Божу, обіцяли людям допомогу згори, передбачали краще майбутнє.

Утішайте, утішайте народ Мій, – говорить Бог ваш; говоріть до серця Єрусалима і сповіщайте йому, що сповнився час боротьби його, що за неправди його зроблено відкуплення, тому що він від руки Господньої прийняв удвічі за усі гріхи свої… Зійди на високу гору, Сионе, що благовістиш! піднеси сильно голос твій, Єрусалиме, що благовістиш! піднеси, не бійся; скажи містам Іудиним: ось Бог ваш! Ось, Господь Бог гряде із силою, і сила Його з владою. Ось, нагорода Його з Ним і воздаяння Його перед лицем Його. Як пастир Він буде пасти стадо Своє; агнців буде брати на руки і носити на грудях Своїх, і водити дійних” (Іс. 40:1,2,9-11).

  1. Значення пророцтв у людському житті
  2. Опис пророчої епохи
  3. Значення древніх пророків
  4. Викриття й розрада
  5. Книга пророка Іоїля
  6. Книга пророка Іони
  7. Книга пророка Амоса
  8. Книга пророка Осії
  9. Книга пророка Ісаї
  10. Книга пророка Михея
  11. Книга пророка Софонії
  12. Книга пророка Наума
  13. Книга пророка Аввакума
  14. Книга пророка Єремії
  15. Книга пророка Авдія
  16. Книга пророка Єзекиїля
  17. Книга пророка Даниїла
  18. Книга пророка Аггея
  19. Книга пророка Захарії
  20. Книга пророка Малахії
  21. Завершальний огляд змісту і значення пророчих книг