4 неділя Великого посту. Преподобного Іоанна Ліствичника

У четверту неділю Великого посту Православна Церква вшановує пам’ять преподобного Іоанна Ліствичника, автора «Ліствиці», одного з головних аскетичних християнських творів, в якому в тридцяти повчаннях показав ступені сходження до духовної досконалості.

На божественній літургії цього дня читається наступний євангельський уривок: “Один з натовпу сказав у відповідь: Учителю, я привів до Тебе мого сина, що має духа німого. Де тільки нападе на нього, кидає його на землю, і він пускає піну, і скрегоче зубами своїми, і ціпеніє. Я казав ученикам Твоїм, щоб вигнали його, та вони не змогли. Він же, відповідаючи йому, сказав: о роде невірний, доки буду з вами? Доки буду терпіти вас? Приведіть його до Мене. І привели його до Нього. Побачивши Його, дух стряснув його; він упав на землю і валявся, пускаючи піну. Ісус запитав батька його: скільки років, як це сталося з ним? Він сказав: з дитинства; багато разів дух кидав його і в огонь і у воду, щоб згубити його; але, якщо можеш, допоможи нам, змилосердься над нами. Ісус сказав йому: якщо хоч трохи можеш вірувати, все можливе віруючому. І тут же скрикнув батько отрока, зі сльозами говорячи: вірую, Господи! Допоможи моєму невірству. Ісус, побачивши, що збігається народ, заборонив духові нечистому, сказавши йому: душе німий і глухий! Я тобі повеліваю: вийди з нього і більше не входь у нього. І, закричавши та сильно напружившись, вийшов; і він став наче мертвий, так що багато хто говорив, що він помер. Але Ісус, взявши його за руку, підняв його; і той устав. Коли Ісус увійшов у дім, ученики спитали Його на самоті: чому ми не змогли вигнати його? І сказав їм: цей рід не може ви­йти інакше, як від молитви і посту.

Вийшовши звідти, проходили через Галилею, і Він не хотів, щоб хто довідався. Бо навчав учеників Своїх і говорив їм, що Сина Людського видано буде до рук людських, і вб’ють Його, і, вбитий будучи, Він на третій день воскресне” (Євангеліє від Марка 9:17-31 – текст надається згідно українського синодального перекладу Біблії)

Роздуми стосовно євангельського читання та постаті святого:

2018


2019


2020


2021


2022

див. також запис за 2017 рік присвячений 4 неділі Великого посту