Пасха. Світле Христове Воскресіння

Пасха – головне християнське свято Світлого Воскресіння Христового. За словом св. Григорія Богослова, Пасха – “свято свят і торжество торжеств”, в якому християни святкують “саме воскресіння, ще не очікуване, але яке вже здійснилося і примирило собою весь світ”.

На божественній літургії цього дня читається наступний євангельський уривок: “Споконвіку було Слово, і Слово було у Бога, і Слово було Бог. Воно було споконвіку в Бога. Все через Нього сталось, і без Нього ніщо не сталося, що сталося. У Ньому було життя, і життя було світлом людям. І світло в темряві світить, і темрява не огорнула його.

Був чоловік, посланий від Бога; ім’я йому Іоан. Він прийшов для свідчення, щоб свідчити про Світло, щоб усі увірували через нього. Він не був світлом, але був посланий, щоб свідчити про Світло.

Було Світло істинне, що освітлює кожну людину, яка приходить у світ. У світі був, і світ через Нього постав, і світ Його не пізнав. До своїх прийшов, і свої Його не прийняли. А тим, які прийняли Його, що вірують в ім’я Його, дав силу дітьми Божими бути, які не від крови, не від похоті плотської, не від хотіння чоловічого, а від Бога народилися.

І Слово стало плоттю, і вселилося між нами, повне благодаті й істини; і ми бачили славу Його, славу, як Єдинородного від Отця. Іоан свідчить про Нього і голосно каже: це Той, про Кого я говорив; Той, Хто йде за мною, став попереду мене, бо раніше від мене був. І від повноти Його ми всі прийняли і благодать на благодать, бо закон був даний через Мойсея; а благодать і істина через Ісуса Христа сталися” (Євангеліє від Іоана 1:1-17 – текст надається згідно українського синодального перекладу Біблії).

Свято Пасхи – одне з прадавніх церковних свят. Його святкування встановлене самими апостолами. Точний час святкування Пасхи визначив I Вселенський собор, що ухвалив усім християнам святкувати Пасху в 1-й недільний день після весняного рівнодення і 1-го березневого повного місяця.

Роздуми стосовно свята:

2018


2019


2020


2021


2022

див. також запис за 2017 рік присвячений святу Пасхи